ساعت ۲۰ دیشب (یکشنبه۱۵ آذرماه) جلسه فوق العاده ای در سالن اجتماعات شهرداری میبد برگزار شد.

این جلسه در پی عزل مهندس فلاح  معاون فرماندار میبد صورت گرفته بود. اعضای شورای شهر میبد و شهردارمیبد در نامه ای که متن آن به شرح زیر می باشد از استاندار یزد خواسته اند که در نظر قبل از آنکه اتفاقی از طرف مردم صورت بگیرد تجدید نظر کنند.

استاندار محترم استان یزد

جناب آقای مهندس میرمحمدی

سلام علیکم

اینجانبان اعضای شورای شهر میبد به عنوان نمایندگان برگزیده مردم و منتخبین حفاظت از حقوق شهروندان این خطه شریف پس از شنیدن خبر حذف معاون فرماندار این شهر توسط شورای معاونین جنابعالی، مطالب زیر را به شرح اعتراض به آن مقام محترم اعلام و خواستار تجدید نظر قبل از هرگونه حادثه مردمی یا اجتماعی در میبد هستیم:

  • معاون محترم فرماندار این شهرستان از جمله با سابقه ترین افراد حامی و میراث دوست بوده که مدرک و تخصص علمی ایشان نیز مزید بر حرکت های مناسب و خوب در عرصه حفظ میراث و ساماندهی مجموعه های تاریخی شهر میبد بوده است.
  • سراسر مدیریت ایشان در فرمانداری سرشار از عملکرد علمی و فنی می باشد و طرح های آغاز شده توسط ایشان مورد پسند و قبول و پذیرش ادارات شهرستان و شورای شهرستان بوده و باعث تغییر نگاه مردم به دولت و خدمات آن در شهرستان شده است.
  • جایگاه علمی و فنی ایشان به عنوان یکی از اعضای هیات علمی یک دانشگاه در چاپ چند کتاب در جهت شناساندن جایگاه میبد به مردم و چاپ و نشر مقالات و مطالب مربوط به میراث میبد نیز عمدتا در مسیر میراث فرهنگی و آثار تاریخی میبد بوده که نشان از علاقه و دلبستگی ایشان به میبد است.
  • اما آنچه که دیده می شود برنامه ریزی عده ای بدخواه و سیاسی نگر در این جریان ها است که واقعیت را معکوس جلوه داده و برای رسیدن به مطامع سیاسی خود بیگناهی را به قربانگاه برده و در نهایت آسیب جدی به مجموعه مدیریت شهرستان میبد زدند آنچه که مشخص است این تندروی و حرکت غیرعاقلانه توسط جناح حاکم بر استان تصویر بسیار زشتی از این گروه در ذهن مردم شهر نقش خواهد زد چرا که یکی از دلسوزترین و محبوب ترین و پرکارترین چهره های متعادل مدیریت شهرستان که مورد تایید همه جانبه همگان در گروه ها و نهادها و حزب های مختلف شهر بود بدون توجه به سابقه درخشان مدیریتی حذف نموده و نارضایتی زیادی را در جو عمومی شهرستان بر علیه خود به راه انداخته اید.

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر میبد، شورای اسلامی شهر در نظر دارد جهت ارائه انواع خدمات بیمه‌ای به شهروندان و پیش‌بینی در بودجه سال 93 شهرداری با شرکت‌های بیمه‌گذار مذاکره و مشارکت نماید.

در اولین گام قرار است شرایط بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی سطح شهر میبد تا سقف پانصد میلیون ریال مطرح و بررسی گردد، لذا از کلیه شرکت‌های بیمه‌گذار دعوت به عمل می‌آید تا با حضور در جلسات شورای اسلامی شهر، پیشنهادات و شرایط خود را جهت همکاری اعلام نمایند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر میبد در جلسه‌ای با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی میبد از رئیس جدید بیمارستان امام جعفر صادق (ع) در محل شورا دعوت به عمل آمد.

در این جلسه پیشنهاداتی از سوی اعضای شورای اسلامی شهر به منظور ارتقای سطح سلامت جامعه، رفع مشکلات موجود بیمارستان و توجه ویژه به درمان قشر کم‌درآمد شهر مطرح شد.

لازم به ذکر است آقای دکتر ناصر آقایی متخصص بیهوشی طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) یزد به عنوان رئیس بیمارستان امام جعفر صادق(ع) منتصب شده‌اند.

ضمن تسلیت و تعزیت شهادت دو برادر بزرگوار آقایان اسماعیل جعفرزاده و حاج رضا جنتی و طلب صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان و نیز آرزوی سلامتی و شفای عاجل برای مجروحین این حادثه ناگوار، نظر شما برادران و خواهران عزیز را به حدیثی پرمعنا از امام جعفر صادق(ع) در رابطه با اهمیت زیارت اباعبدالله‌الحسین(ع) جلب می‌نمایم:

 آنچنان که شیخ عباس قمی(ره) در مفاتیح اشاره می‌کند به این روایت که از سندهاى معتبر از ثقه جليل‏القدر معاوية بن وهب بجلى كوفى بیان شده است " روزی وی به خدمت حضرت امام جعفرصادق(‏عليه السلام) شرفیاب شده و از مناجات ایشان با خداوند آگاه شد که می‌فرمودند: « بيامرز مرا و برادران مرا و زيارت كنندگان قبر ابى عبداللّه الحسين‏عليه السلام را آنانكه خرج كرده‏اند مالهاى خود را و بيرون آورده‏اند از شهرها بدنهاى خود را براى رغبت در نيكى ما و اميد ثوابهاى تو در صله ما و براى شاد گردانيدن پيغمبر تو و اجابت نمودن ايشان امر ما را و براى خشمى‏كه بر دشمنان داخل كرده‏اند ... بده به ايشان زياده از آنچه اميد دارند از تو در دور شدن از وطنهاى خود و در اختيار كردن ايشان ما را بر فرزندان و اهالى و خويشان خود؛ خداوندا دشمنان ما عيب كردند بر ايشان بيرون آمدن ايشان را به زيارت ما پس اين مانع نشد ايشان را از عزم كردن و بيرون آمدن بسوى ما از روى مخالفت ايشان «فَارْحَمْ تِلْكَ الْوُجُوهَ الَّتى‏ غَيَّرَتْهَا الشَّمْسُ وَارْحَمْ تِلْكَ الْخُدُودَ الَّتى‏ تُقَلَّبُ عَلى‏ قَبْرِ اَبيعَبْدِاللَّهِ‏عليه السلام» پس رحم كن آن رُوها را كه آفتاب متغيّر گردانيده است و رحم كن گونه‏هاى روى ايشان را كه مى‏گردانند و مى‏مالند بر قبر امام حسين‏عليه السلام و رحم كن آن ديده‏ها را كه گريه‏شان جارى شد از ترّحم بر ما و رحم كن آن دلها را كه جزع كرده‏اند و سوخته‏اند از براى مصيبت ما و رحم كن آن فغانها را كه در مصيبت ما بلند كرده‏اند خداوندا آن جانها و آن بَدَنْها را به تو مى‏سپارم تا سيراب گردانى ايشان را از حوض كوثر در روز تشنگى»
.... و آن حضرت در بیان فضیلت زیارت امام حسین(ع) به معاویه می‌فرمایند: اى معاويه آنها كه براى زيارت كنندگان آن حضرت دعا مى‏كنند در آسمان زياده از آنهايند كه دعا مى‏كنند براى ايشان در زمين؛ ترك مكن زيارت آن حضرت را از براى خوف از احدى كه هر كه از براى خوف ترك زيارت كند آنقدر حسرت برد كه آرزو كند كه كاش آنقدر مى‏ماندم نزد قبر آن حضرت كه در آنجا مدفون مى‏شدم؛ آيا دوست نمى‏دارى كه خدا ببيند تو را در ميان آنها كه دعا مى‏كنند براى ايشان رسول خدا و على و فاطمه و ائمّه معصومين‏ عليهم السلام؛ آيا نمى‏خواهى از آنها باشى كه ملائكه در قيامت با ايشان مصافحه می‌كنند؛ آيا نمى‏خواهى از آنها باشى كه در قيامت بيايند و هيچ گناه برايشان نباشد؛ آيا نمى‏خواهى از آنها باشى كه در قيامت حضرت رسول‏ صلى الله عليه وآله با ايشان مصافحه می‌كند؛ .... "

 چه شایسته است همگی دست به دعا برداریم که ما نیز از زیارت‌کنندگان اباعبدالله‌الحسین(ع) باشیم و نور اهل بیت(علیه‌السلام) در قلب و جان ما روشن باشد و در این راه هیچ خوف به دل راه ندهیم و از مذمت دشمنان هراس نداشته باشیم.

حجت‌الاسلام ملااحمدی – عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر میبد

اعضای شورای اسلامی شهر میبد در پیامی شهادت اسماعیل جعفرزاده، از زائران حسینی در شهر بلد سامرا در اثر حادثه تروریستی را تسلیت گفتند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر میبد، اعضای شورای اسلامی شهر میبد ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی توسط عوامل افراطی و تکفیری، شهادت این جانباز بزرگوار هشت سال دفاع مقدس و برادر دو شهید عزیز میبدی را تسلیت و تبریک گفتند و برای مجروحین این حادثه آرزوی سلامتی و شفای عاجل نمودند. در بخش از این پیام آمده است:

"

بسمه تعالی

مِنَ الْمُؤمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا

خبر شهادت برادر گرانقدرمان اسماعیل جعفرزاده موجب تأثر و تأسف همه دلدادگان و عزاداران حسینی به خصوص شهروندان میبدی شد. بی‌شک شهادت این جانباز سرافراز سال‌های جبهه و جنگ، سعادتی عظیم و ارزشمند برای آن عزیز سفرکرده به جمع همرزمان شهیدش می‌باشد و برای جامعه فرهنگی و ورزشی ما ضایعه‌ای جبران ناپذیر خواهد بود و  یاد و خاطره شهید اسماعیل جعفرزاده و دو برادر بزرگوار شهید ایشان در ذهن و یاد مردم شهیدپرور میبد و محب اهل بیت(ع) باقی خواهد ماند.

ضمن تسلیت و تبریک شهادت اسماعیل جعفرزاده به خانواده ایشان، از درگاه خداوند منان برای آن شهید رحمت و علو درجات و برای بازماندگان ایشان صبر و شکیبایی مسألت داریم.

اعضای شورای اسلامی شهر میبد

"

در سی‌امین جلسه شورای اسلامی شهر میبد که در هفدهم آذر تشکیل شد بزرگراه میبد– ندوشن حد فاصل میدان دفاع مقدس تا ندوشن به پاس زحمات و گرامیداشت یاد و خاطره نماینده فقید شهرستان میبد در مجلس شورای اسلامی به نام حجت الاسلام حاج آقا یحیی‌زاده نامگذاری گردید.

از مصوبات عمرانی و ترافیکی این جلسه، موافقت با موضوع احداث رفوژ میانی خیابان امام خمینی(ره) حد فاصل میدان شهرداری تا پارک فلسطین به طول تقریبی 450 متر از طول این مسیر و با هدف کاهش معضلات ترافیکی این محدوده می‌باشد.

همچنین در این جلسه با موضوع برگزاری مناقصه جهت اجرای پروژه‌های عمرانی جهت ساماندهی و اصلاح پیاده‌روی خیابان امام خمینی(ره)  حدفاصل میادین ولیعصر (عج) و وحدت و نیز اجرای پروژه زیرسازی و آسفالت بلوار حد فاصل میادین دفاع مقدس تا میدان حوزه و دانشگاه موافقت شد.

در ادامه این جلسه ضمن موافقت با درخواست شهرداری مبنی بر خرید قیر به منظور زیرسازی وآسفالت معابر شهر با موضوع شروع به کار اجرای پروژه احداث دیوار ساحلی رودخانه مهرجرد موافقت به عمل آمد.

در بیست و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر میبد با درخواست شهرداری مبنی بر مشارکت و سرمایه‌گذاری در تکمیل آسفالت مجتمع خدماتی رفاهی در حال احداث واقع در کمربندی غربی شهرستان میبد موافقت به عمل آمد.

همچنین در این جلسه، موضوع اهدای وام از محل اعتبارات رفاهی شهرداری به صندوق قرض‌الحسنه کارکنان شهرداری به تصویب رسید و با نظر اعضای شورای اسلامی شهر و بنا بر درخواست جمعی از شهروندان، محدوده ابتدای خیابان ابوالفضل رشیدالدین حد فاصل میدان شهرداری، شهرک امام جعفر صادق(ع) و خیابان شهید جعفری‌نژاد به نام محله "سلطان رشید" نامگذاری گردید و موضوع آن جهت پیگیری اقدامات لازم به شهرداری محترم ارسال شد.

در بیست و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر میبد، شیوه‌نامه امور سرمایه‌گذاری و مشارکت شهرداری‌ها جهت اجرا در شهرداری میبد پس از طرح و بررسی به تصویب اعضا رسید.

در این جلسه که به صورت فوق‌العاده به دستور ریاست شورا در دهم آذرماه برگزار گردید درخصوص نحوه تفویض اختیار شهردار به برخی از مسئولین تحت امر تصمیماتی اتخاذ شد و با موضوع تفویض بخشی از اختیارات شورای اسلامی شهر میبد به شهرداری جهت تسهیل در امور شهری و تسریع در انجام پروژه‌ها موافقت نگردید.

در ادامه این جلسه نیز موضوع تغییر نام میدان لاله مصوب نشد.

مهمترین موضوع بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر میبد، تعیین مهلت اتمام عملیات ساختمانی واحدهای در حال ساخت می‌باشد.

در این جلسه که در نهم آذرماه تشکیل شد مقرر گردید با توجه به تبصره 2 ماده 29 قانون نوسازی، مهلت تکمیل واحدهای ساختمانی بر اساس جدول پیشنهادی شهرداری و با دو تغییر جهت افزایش مهلت برای ساختمان‌های با متراژ کمتر از 150 مترمربع همراه باشد.

بنابر این مصوبه شهروندان محترم می‌بایست نسبت به تکمیل واحد ساختمانی خود طبق جدول ذیل که در پروانه ساختمانی آنها قید خواهد شد اقدام نمایند و در غیر این‌صورت شهرداری می‌تواند بر اساس مفاد این مصوبه عمل نماید:

ردیف

متراژ زیربنا

مهلت اتمام عملیات ساختمانی

  1.  

تا 150 مترمربع

2 سال

  1.  

تا 250 مترمربع

2 سال

  1.  

تا 400 مترمربع

3 سال

  1.  

بالای 400 مترمربع

4 سال

 در ادامه جلسه بیست و هفتم، با موضوع تهیه و توزیع بن‌کارت (غیرنقدی) جهت رفاه کارکنان شهرداری موافقت شد.

همچنین در این جلسه با تملک یک قطعه زمین در مسیر خیابان آیت‌الله خامنه‌ای(حفظه‌الله) (مولوی سابق) موافقت شده و بوستان روبروی پایانه مسافربری داخل شهری واقع در بلوار بسیج، به نام "بوستان مشاهیر میبد" نام‌گذاری گردید.

 

"  تبصره 2 29 قانون نوسازی ـ در پروانه‌هاي ساختماني كه از طرف شهرداريها صادر مي‌شود بايد حداكثر مدتي كه‌براي پايان يافتن ساختمان ضروريست قيد گردد و كساني كه در ميدانها و معابر اصلي شهر اقدام به‌ساختمان مي‌كنند بايد ظرف مدت مقرر در پروانه‌ها ساختمان خود را به اتمام برسانند و در صورتي‌ كه تا دو سال بعد از مدتي كه براي اتمام بنا در پروانه قيد شده باز هم ناتمام بگذارند عوارض مقرر دراين قانون بدو برابر افزايش يافته و از آن به بعد نيز اگر ساختمان همچنان ناتمام باقي بماند براي هر دوسالي كه بگذرد عوارض به دو برابر ماخذ دو سال قبل افزايش خواهد يافت تا به 4 درصد بالغ گردد. ابنيه ناتمام كه از طرف مقامات قضايي توقيف شده باشد مشمول اين ماده نخواهد بود."

 

همزمان با روز ملی پژوهش، جشنواره پژوهش برتر مددکاری اجتماعی به همت انجمن علمی‌مددکاری ایران و با همکاری دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل متحد (UNODC )، سازمان بهزیستی کشور،‌ انجمن حمایت از حقوق کودکان،‌ صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF)،‌ شهرداری تهران (منطقه ۳)،‌ کمیته امداد امام خمینی (ره)،‌ مرجع ملی حقوق کودک،‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر،‌ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و خانه خورشید برگزار شد.

در این همایش ۱۱۲ اثر ارائه شده بود که در پایان مقاله دکتر سید رضا جوادیان فیروزآبادی -استاد میبدی عضو هیئت علمی‌دانشگاه یزد- با عنوان «اثربخشی مددکاری گروهی مبتنی بر مدل توسعه بر بهبود رفتارهای اجتماعی مطلوب جوانان شهر اصفهان» به دلیل توجه خاص به توسعه دانش مددکاری اجتماعی و انتخاب و اجرای مناسب روش تحقیق در پژوهش حائز رتبه اول شد و از سوی دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل متحد (UNODC )، و همچنین دبیرخانه جشنواره مورد تقدیر قرار گرفت.

شایان ذکر است در این جشنواره دکتر مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی‌مددکاری و حسین انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره)، لیک بون وات نماینده دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد (UNODC)، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور و جمعی از اساتید و دانشجویان رشته مددکاری حضور داشتند.

شورای اسلامی شهر میبد این موفقیت را به آقای دکتر سید رضا جوادیان فیروزآبادی تبریک عرض می‌نماید.