دهه اول ماه ذي‌الحجه آخرين ماه سال قمري از ارزشمندترين روزهاي سال مي‌باشد كه به عبادت و شب‌زنده‌داري در اين ايام بسيار توصيه شده است.

حاج شيخ ‌حسين ملااحمدي عضو كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر ميبد ضمن اشاره به فضيلت و بركت اين ماه شريف برخي از اعمال آن را برشمرد؛ اولين چيزي كه بايد به آن اشاره داشت روزه گرفتن در نه روز ابتدايي ماه ذي‌الحجه مي‌باشد كه ثوابي به اندازه روزه تمام عمر دارد و خواندن دو ركعت نماز شب‌هاي دهه اول بين نماز مغرب و عشاء بدين گونه كه بعد از قرائت حمد و سوره توحيد، آيه "واعدنا موسي ..." خوانده مي‌شود و ثواب آن نيز شريك بودن در ثواب حاجيان است.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر ميبد بيان داشت قريب به يقين محبوبترين روزها در نزد خداوند و ايام معلومات و ليالي فجر كه به آن سوگند ياد شده همين دهه اول ماه ذي‌الجه مي‌باشد. اولين روز آن سالروز ازدواج زوج آسماني حضرت علي(ع)‌ و حضرت فاطمه(س‌) مي‌باشد و اين يكي از نيكوترين رويدادهاي عالم تشيع است چرا كه حاصل اين ازدواج،‌ فرزندان و نسلي است كه منشأ نور و خير و رحمت براي جهان بشريت مي‌باشند.

 هفتمين روز از ماه ذي‌الحجه يوم الحزن شيعه و سالروز شهادت امام محمد باقر(ع)‌ است و شب و روز عرفه كه روز عرفان،‌ مناجات،‌ عبادت و سلوك الي الله است و ايام حج يادآور حج ابراهيمي حضرت امام حسين(‌ع)‌ است با اين تفاوت كه ابراهيم(ع)‌ فرزندش را به قربانگاه آورد و پس از پشت سر گذاشتن آن آزمايش الهي، خود و فرزندش با سلامتي بناي كعبه نمودند و حج به جا آوردند تا دين يكتاپرستي رونق گيرد ولي امام حسين(ع)‌ حج خود را نيمه تمام گذاشت تا با قرباني كردن عزيزترين كسانش و به حرمت خون يارانش دين اسلام پا برجا بماند و شايد به همين دليل است كه در اين روزها زيارت امام حسين(ع)‌ تا به اين اندازه تأكيد شده است.

محمدحسین هدایی در اولین حضور خود در جمع اعضای شورای اسلامی شهر پس از انتخاب ایشان به عنوان شهردار جدید میبد، ضمن تشکر از انتخاب وی توسط اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر هدف از پیش‌گام شدن در این مسیر را خدمت به مردم شریف میبد و کار و تلاش مضاعف جهت آبادانی شهر عنوان کرد.

هدایی بیان داشت شهرداری میبد باید ضمن پرهیز از گرفتار شدن در روزمرگی‌، با برنامه‌ریزی صحیح تحقق اهداف بلند مدت و اساسی را در شهر دنبال کند. شهرداری باید عملکرد فرامحله‌ای داشته باشد و عملکرد خود را برای آگاهی مردم به طور شفاف و جامع اطلاع‌رسانی نماید.

وی اضافه کرد می‌بایست تدوین برنامه بودجه سال 93 بر اساس یک بودجه عاقلانه از اولویت‌های شهردار آینده باشد و توجه و اهتمام ویژه‌ای برای تعامل شهرداری و شورای شهر قائل بود. مهمترین نکته این است که حسابرسان اصلی شهرداری شهروندان هستند.

هدایی زیباسازی ورودی‌های شهر و مسیرهای گردشگری،‌ احداث ساختمان جدید شهرداری،‌ توسعه پارک بهاران و احیای فرهنگسرای شهرداری را از دیگر برنامه‌های خود بیان کرد.

وی اظهار داشت شهدا و بزرگان شهر جزء مفاخر و ارزش‌های ما هستند و باید شخصیت‌هایی چون آیت‌الله العظمی حائری(ره) و آیت‌الله اعرافی(ره)‌ و زادگاه آنان را به دنیا معرفی کرد. 

شهردار منتخب میبد از دیگر نیازهای شهر را مشخص شدن وضعیت طرح تفصیلی،‌ تصویب نهایی محدوده شهری،‌ اجرای طرح جامع ممیزی املاک شهر میبد و اتمام طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی برشمرد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر میبد در متن این پیام آمده است:

"

بسمه تعالی

هفته نیروی انتظامی  فرصت مغتنمی است یرای یادآوری نعمت گرانبهای امنیت که مغفول مانده است (‌نعمتان مجهولان الصحة و الامان)‌. این هفته را باید گرامی ‌بداریم از آن جهت که امنیت و شهر و دیارمان مرهون تلاش و مجاهدت شبانه‌روزی مأموران خدوم نیروی انتظامی در راستای برقراری نظم و امنیت اجتماعی است.

نیروی انتظامی مظهر اقتدار و یکی از ارکان امنیت کشور است  و امروز شاهد هستیم که این نیروی خدمتگزار با حسن خلق،‌ تجربه کافی،‌ قاطعیت و اقتدار موفق به جلب رضایت شهروندان شده و با وجود ناامنی در منطقه، به برکت جانفشانی این عزیزان و خون شهدای انتظامی،‌ جمهوری اسلامی ایران و تک تک شهرهای آن از امنیت بالایی برخوردار بوده و از توطئه‌های دشمن مصون مانده است.

همچنین نقش بی‌بدیل نیروی انتظامی در کنترل ترافیک شهری و همکاری با شهرداری‌ها در کاهش تصادفات شهری انکارناپذیر است.

انتظار می‌رود نیروی انتظامی در مقابل هجمه همه جانبه دشمن در تأمین امنیت اجتماعی،‌ اخلاقی و به وی‍ژه موضوعات فرهنگی هوشیارتر از قبل عمل نماید و در زمینه برنامه‌ریزی برای پیشگیری از وقوع جرم،‌ اجرای طرح‌های ویژه مراقبتی از اماکن عمومی به خصوص پارک‌ها و تفرجگاه‌ها و همچنین آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به شهروندان توفیق بیشتری داشته باشد.

 

اعضای شورای اسلامی شهر میبد

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر میبد اولین ایستگاه آتش‌نشانی مشترک بین شهر میبد و شهر بفروئیه در آینده نزدیک احداث خواهد شد.
در جلسه‌ای با حضور اعضای شورای اسلامی هر دو شهر، مسئول آتش‌نشانی شهرداری میبد و معاون فرماندار به منظور پوشش منطقه شمال شهرستان میبد به ایستگاه آتش‌نشانی و با توجه به نیاز شهر بفروئیه توافق شد این ایستگاه در محلی به مساحت 500 مترمربع واقع در بلوار رسالت با همکاری شهرداری‌های این دو شهر احداث شود. هم‌اکنون سه ایستگاه آتش‌نشانی با 27 مأمور زیرنظر شهرداری میبد فعالیت می‌کند.
لازم به ذکر است شهر بفروئیه از توابع شهرستان میبد می‌باشد که در تقسیمات جدید کشوری ابلاغی از سوی دولت در بهمن‌ماه سال گذشته به بخشداری و شهر بفروئیه ارتقا یاقت و در انتخابات 24 خرداد امسال اولین شورای اسلامی شهر در این منطقه تشکیل شد.

در جلسه مشترک رئیس شورای اسلامی شهر میبد و سرپرست اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی این شهرستان، دستیابی به راهکارهای مورد توافق برای تغییر در شرایط نامطلوب بافت تاریخی میبد مطرح شد.

  در ابتدای این جلسه مهندس جمالیان رئیس اداره میراث فرهنگی، ضمن تشریح فعالیت‌های صورت‌گرفته در یک سال گذشته، اجرای دو پروژه با همکاری شهرداری میبد در بافت تاریخی محله کوچک(کوشک نارین قلعه میبد)‌ و در مسیر بیت آیت‌الله حائری مهرجردی(ره)‌ را مثبت ارزیابی کرد و خواستار تعامل بیشتر این دو نهاد شد.

  عزیزالله داورپور رئیس شورای اسلامی شهر میبد نیز همراهی شهروندان و استفاده از ظرفیت نهادهای غیردولتی (NGO ها) ‌ و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه احیای بناهای تاریخی و جذب گردشگر را ضروری دانست.

  وی افزود در صورتی که تأسیس شهرداری ناحیه تاریخی میبد که با عنایت ویژه امام جمعه محترم همراه بوده محقق شود علاوه بر افزایش اعتبارات و تخصیص بودجه در این بخش از شهر، شاهد تغییر و تحول شگرفی در ابنیه و بافت تاریخی خواهیم بود و می‌بایست ثبت شهر میبد به عنوان اولین شهر نمونه گردشگری تاریخی ایران نقطه عطفی باشد در ثبت جهانی آن که با قدمتی 7 هزار ساله همراه است.

   داورپور بیان داشت در اولین گام به دنبال رفع مشکلات مسیر گردشگری از امامزاده سیدصدرالدین قنبر تا مجموعه کاروانسرای شاه‌عباسی و همچنین انجام کار بزرگ مطالعاتی جهت اصلاح و احیای مسیر گردشگری از نارین قلعه تا مجموعه شاه‌عباسی هستیم.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر میبد یکی از دغدغه‌های شهروندان میبدی و انتظارات آنان از دوره جدید شورا رفع مشکلات حوزه برق‌رسانی و روشنایی معابر می‌باشد.

در جلسه مشترک رئیس شورای اسلامی شهر میبد با رئیس اداره برق شهرستان به تعامل مثبت شورای شهر، شهرداری و اداره برق تأکید شد.

عزیزالله داورپور رئیس شورای اسلامی شهر میبد مهمترین مباحث مطرح شده در اين جلسه را توسعه زیرساخت‌های لازم و گسترش شبکه روشنایی معابر به ویژه در معابر فرعی و نقاط مسکونی جدیدالاحداث بیان کرد و خواستار تسریع در افزایش روشنایی معابر اصلی به خصوص در بلوار حجت‌الاسلام یحیی‌زاده ( در مسیر دانشگاه آیت‌الله حائری(ره)‌)‌،‌ مسیر شهرک‌های صنعتی و مسیر دانشگاه علمی‌کاربردی شد.

توجه مستمر به رفع خاموشی‌های میادین و معابر، جابه‌جایی تیرهای مزاحم برق قبل از اجرای پروژه‌های شهرداری از جمله در مسیر آسفالت معابر و ‌رفع مشکلات ناشی از فعالیت‌های شرکت‌های پیمانکاری اداره برق از دیگر مباحث پیگیری شده توسط ریاست شورای اسلامی شهر میبد می‌باشد.

شیخ حسین ملااحمدی اظهار داشت: اعضای شورای اسلامی شهر میبد در رای گیری روز شنبه ۶/۷/۹۲ بر انتصاب آقای محمدحسین هدایی به عنوان شهردار میبد رای مثبت دادند.

ملااحمدی گفــت: گزینه های مختلفی جهت تصدی شهرداری میبد مورد بررسی قرار گرفتند که در نهایت آقای محمد حسین هدایی با رای قاطع اعضا به عنوان شهردار آینده میبد انتخاب شد.

وی افزود: پس از رایزنی های لازم با استانداری و مقامات ذیربط جهت ماموریت آقای هدایی و اخذ موافقت وزارت کشور، ایشان در این سمت مشغول به کار می شوند.

گفتنی است محمد حسین هدایی فرزند محمدحسن) امام جمعه موقت میبد) دارای ۱۸سابقه خدمت در دستگاه های دولتی و شاغل در اداره کل امور شوراها و شهرداری های وزارت کشور می باشد. برادر ايشان نيز آقاي محمدرضا هدایی بخشدار بخش بفروئیه از توابع شهرستان ميبد می باشد.

عضو كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر ميبد ضمن اشاره به اهميت و جايگاه روز بيست و پنجم ذي‌القعده اعمال و آداب روز دحوالارض را برشمرد.

حجت‌الاسلام حسين ملااحمدي خطاب به شهروندان ميبدي در اين خصوص بيان داشت برادران و خواهران عزیز ماه های حرام 4 ماه است که هر کار خیر، مستحب و واجب كه به جا بیاورید اعمالش مضاعف است و همچنین گناهانش هم مضاعف است از باب نمونه کسی که در یکی از این ماه های حرام سه روز پنجشنبه، جمعه و شنبه روزه بگیرد ثواب 900 سال عبادت دارد.

در کتاب های مختلف روايي مثل بحارالانوار،‌ وصال الشیعه، معراج و مفاتیح‌الجنان چهار ماه حرام معرفي شده است: ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب؛

سخنگوي شوراي اسلامي ميبد اعمال ماه ذیقعده را به اختصار بيان نمود:
1-فضيلت نماز روز يکشنبه : در روز يكشنبه اين ماه نمازى با فضيلت بسيار از رسول خدا صلّى الله عليه و آله روايت شده كه كس آن را بجا آورد، توبه‏اش مقبول و گناهش آمرزيده شود و دشمنان او در روز قيامت از او راضى شوند و با ايمان بميرد و دينش گرفته نشود و قبرش گشاده و نورانى گردد و والدينش از او راضى گردند و مغفرت شامل حال والدين او و ذرّيه او گردد و توسعه رزق پيدا كند و ملك الموت با او در وقت مردن مدارا كند و به آسانى جان او بيرون شود. كيفيّت آن بدين صورت است كه در روز يكشنبه غسل كرده و وضو بگيرد سپس چهار ركعت نماز گزارد در هر ركعت حمد يك مرتبه و قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ سه مرتبه و معوذتين يك مرتبه، (پس از اتمام نماز) هفتاد مرتبه استغفار كند و پس از اتمام استغفار، بگويد‏ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ‏ سپس بگويد : يَا عَزِيزُ يَا غَفَّارُ اغْفِرْ لِي ذُنُوبِي وَ ذُنُوبَ جَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فَإِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ‏ . ظاهر آن است كه اين استغفار مذكور و دعاي بعد را بعد از نماز بايد بجا آورد . 2- روزه سه روز متوالي : روايت شده هر كس در يكى از ماه ‏هاى حرام سه روز متوالى كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه بدارد، ثواب نهصد سال عبادت براى او نوشته شود ( مفاتيح الجنان . فصل پنجم . در اعمال ماه ذي القعده)
روز يازدهم : روز ولادت با سعادت و با برکت حضرت امام رضا عليه السّلام است‏.
شب پانزدهم : شب مباركى است خداوند بر بندگان مؤمن خود نظر رحمت مي‏فرمايد و چنان كه در روايت نبوى صلّى الله عليه و آله است : كسى كه در اين شب به طاعت حق تعالى مشغول باشد براى او اجر صد نفر سايح يعنى روزه‏دار ملازم مسجد كه خدا را طرفه العينى معصيت نكرده باشد، خواهد بود. پس اين شب را مغتنم شمار و مشغول كن خود را به طاعت و عبادت و نماز و طلب حاجات از خدا همانا روايت شده كه : هر كه سؤال كند در اين شب حاجتى از خداوند تعالى به او عطا خواهد شد ( مفاتيح الجنان . فصل پنجم . در اعمال ماه ذي القعده ) .

شب بيست و پنجم : شب دحوالأرض است . يعنى پهن شدن زمين از زير خانه ي كعبه بر روى آب و از ليالى شريفه است كه رحمت خدا در آن نازل مى‏شود و قيام به عبادت در آن اجر بسيار دارد .
از حسن بن على وشا روايت است كه گفت : من كودك بودم كه با پدرم در خدمت امام رضا عليه السّلام در شب بيست و پنجم ماه ذى القعده شام خورديم . پس فرمود : كه امشب حضرت ابراهيم عليه السّلام و حضرت عيسى عليه السّلام متولّد شده‏اند و زمين از زير كعبه پهن شده است پس هر كه روزش را روزه بدارد چنان است كه شصت ماه را روزه داشته باشد و به روايت ديگر است كه فرمود : در اين روز حضرت قائم عليه السّلام قيام خواهد نمود .
روز بيست و پنجم : روز دحوالأرض است و يكى از آن چهار روز است كه در تمام سال به فضيلت روزه، ممتاز است‏ . روزى است كه رحمت خدا در آن منتشر گرديده و از براى عبادت و اجتماع به ذكر خدا در اين روز اجر بسيارى است .
1-روزه : در روايتى روزه‏اش مثل روزه ي هفتاد سال است و در روايت ديگر كفّاره ي هفتاد سال است و هر كه اين روز را روزه بدارد و شبش را به عبادت به سر آورد از براى او عبادت صد سال نوشته شود و از براى روزه‏دار اين روز هر چه در ميان آسمان و زمين است استغفار كند . 2- غسل . 3- نماز : دو ركعت است در وقت چاشت (ظهر) در هر ركعت بعد از حمد، پنج مرتبه سوره والشّمس بخواند و بعد از سلام نماز بخواند : لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ‏ ، پس دعا كند و بخواند : يَا مُقِيلَ الْعَثَرَاتِ أَقِلْنِي عَثْرَتِي يَا مُجِيبَ الدَّعَوَاتِ أَجِبْ دَعْوَتِي يَا سَامِعَ الْأَصْوَاتِ اسْمَعْ صَوْتِي وَ ارْحَمْنِي وَ تَجَاوَزْ عَنْ سَيِّئَاتِي وَ مَا عِنْدِي يَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرامِ . 4- دعا : مستحب است خواندن اين دعا : اللَّهُمَّ دَاحِيَ الْكَعْبَهِ ... . 5- زيارت : مير داماد رحمه الله در رساله اربعه ايّام خود در بيان اعمال روز دحو الارض فرموده كه : زيارت حضرت امام رضا عليه السّلام در اين روز افضل اعمال مستحبّه و از آداب و سنّت هاي مؤکد است و همچنين زيارت آن حضرت در روز اوّل ماه رجب نيز در نهايت تأکيد است ( مفاتيح الجنان . فصل پنجم . در اعمال ماه ذي القعده ) .
.........................................................................................................
روز آخِر ذيقعده : شهادت حضرت امام محمّد تقي عليه السّلام است .

متن این پیام به شرح ذیل می‌باشد:

"

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر مسعود جندقی

به حق می‌توان گفت خبر درگذشت مادر مکرمه‌تان همه شهر میبد را داغدار نمود؛ درگذشت مادر شهید حجت‌الاسلام منصور جندقی را به صورت خاص به جنابعالی و خانواده محترم‌تان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحومه مغفرت واسعه و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت داریم.

ان‌شاءالله حضور شهروندان میبدی در مراسم تشییع و ترحیم آن بانوی مکرمه موجب تسلای خاطری باشد برای خانواده‌ای که برای شهر و  دیار میبد خدمت‌گزار و منشأ خیر و برکت بوده‌اند.

اعضای شورای اسلامی‌شهر میبد

"

ياد و خاطره آيت‌الله اعرافي امام جمعه فقيد ميبد گرامي باد