شصت و پنجمين جلسه شوراي اسلامي شهر ميبد ديروز ساعت 4 بعد از ظهر در محل شورا با حضور اعضاء شورا برگزار گرديد. در آغاز جلسه پس از قرائت آياتي از كلام ا... مجيد، ضمن قرائت دعاي أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ براي شفاي حجت الاسلام و المسلمين يحیی زاده نماینده محترم مردم شریف شهرستانهای تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی و ارائه گزارش توسط رئيس شورا جناب آقاي دكتر مجيد زارعي از تصميمات و مصوبات مهم در شصت و پنجمين جلسه شوراي عالي استانها، از كليه مسئولين كشوري و استاني به ويژه نماينده ولي فقيه  و ائمه جمعه استان كه در حل و فصل قضيه آب انتقالي از سرشاخه كارون و اتصال مجدد آب شرب مردم استان زحمت كشيدند قدرداني به عمل آمد.

جلسه مصوباتي نيز داشت كه در قسمت مصوبات شورا آمده است

 

متن کامل نطق پیش از دستور جناب آقای دکتر مجید زارعی، نماینده محترم استان یزد در شورای عالی استان‌ها در شصت و پنجمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها که صبح روز پنج شنبه 17 اسفندماه 1391 در محل سالن اجلاس سران کشور برگزار شد٬ به شرح زیر است:
بسمه تعالی

قسمت اول
در پی  اتفاقات دو هفته قبل روستاهای شرق استان اصفهان که با تخریب ایستگاه پمپاژ و امکانات و تجهیزات انتقال آب به استان یزد در روز جمعه 14/12/1391 به شهرهای این استان گردید و بالغ بر 30 میلیارد تومان به بیت‌المال خسارت وارد شد.طی چند روز گذشته در راستای حل مشکل ایجاد شده ٬جلسات متعددی در مجلس شورای اسلامی ٬هیات محترم دولت ٬وزارت نیرو و استانداری های اصفهان ٬یزد و  چهارمحال و بختیاری برگزاری گردید و حتی موضع قطع آب به استان یزد به به سمع و نظر مقام معظم رهبری نیز رسید٬لازم می دانم مطالبی را یاد آور و متذکر شوم.
1- از تلاش های بی دریغ مسئولان کشوری و استانی بویِژه نمایندگان محترم ولی فقیه ٬استانداران٬مجمع نمایندگان سه استان و مسئولان و کارشناسان محترم وزارت نیرو که در راستای حل مشکل پیش آمده ٬اقدامات موثر و خداپسندانه ایی انجام داده اند کمال تشکر و قدردانی می نمایم.این عزیزان طی جلسات متعدد٬ تمام همت خویش را در حفظ آرامش در منطقه و زمینه سازی برای بازسازی خط انتقال آب و احقاق حقوق کشاورزان شریف منطقه اصفهان بکار گرفتند و تصمیمات مهمی نیز اتخاذ گردیده است.
2- چنانکه مستحضرید آب انتقالي به یزد به سرچشمه های کارون و تونل های شمارهای یک و دو و تونل چشمه پلنگان تامین می شود و ربطی به آب اولیه زاینده رود که حقابه ای توسط شیخ بهایی برای کشاورزان تعیین شده٬ندارد و استان یزد فقط از 4 درصد آب وارد شده به زاینده رود بهره می برد و 96 درصد باقی مانده به مصرف شركت فولاد ماهان٬ذوب آهن و آب شرب شهرهای نجف آباد ٬اصفهان٬کاشان و شهرها و روستاهای اطراف زاینده رود می رسد و طرح انتقال آب به استان یزد مانند سایر طرح های آب انتقالی مصوبه دولت محترم بوده و بخشی از هزینه های میلیاردی آن توسط مردم استان یزد پرداخت شده است.

3- بی توجهی به مطالبات و خواسته های بحق کشاورزان شرق اصفهان در چند سال اخیر ٬وضعیت نابسامان و حزن انگیزی را برای خانواده های آنان بوجود آورده است.این کشاورزان چند سالی است که از حق بیمه محصولات کشاورزی و خسارات ناشی از خشکسالی محروم شده اند در حالیکه درآمدهای میلیاردی فولاد و ذوب آهن اصفهان به خزانه و شهرداری اصفهان واریز می شود.حتی درخواست کشاورزان در مورد استمهال وام کشاورزی نیز محقق نگردیده و هیچ راه حلی برای دریافت کمک های پایدار و دائمی از جانب مسئولان استان و کشور ارائه نشده است. وضعیت نامنطلوب کشاورزان سخت کوش اصفهانی باعث گردید که تعداد زیادی از آنها برای کشاورزی نیمه کاری به استان فارس یا کهگیلويه و بويراحمد مهاجرت نمایند. که اگر مسئولان استان در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های خود و قرار دادهای مربوط به برداشت آب از بالادست ٬پایین دست و آب انتقالی به خارج از حوزه آبریز زاینده رود ٬تدبیری می اندیشیدند و به اعتراضات و تجمعات چند ساله کشاورزان توجهی می کردند ٬مردم استان یزد به هیج وجه شاهد وقایع تلخ چند هفته گذشته و قطع شاهرگ حیاتی خود نمی شدند.برداشت های بی رويه آب در بالادست رودخانه زاینده رود بدون توجه به کاهش میزان بارندگی حوزه آبخیز آن در سالهای اخیر و کشت های بهاره و پاییزه برنج و استفاده های غیر معقول آب در بخش صنعت فولاد استان اصفهان ٬عامل اصلی در تضیییع حقابه کشاورزان پایین دست حوضه آبریز زاینده رود بوده که خود ناشی از عدم تدبیر مسئولان ذیربط منطقه می باشد.
نمايندگان محترم استان اصفهان؛ مردم استان دارالعباده یزد هیچ گناهی مرتکب نشده اند که باید چوب بی تدبیری و برنامه ریزی نامناسب مسئولان استان اصفهان را بخورند و طی چند روزه گذشته بیشتر وقت خود را صرف توزیع آب توسط تانکر آبرسانی بکنند.بعلاوه اگر  منابع آب زاینده‌رود با توجه به کمبود بارش و خشکسالی اخیر کم شده است و مردم شرق اصفهان از حقابه چند صد ساله خود محروم شده اند٬ کاهش سهم دریافت آب باید برای تمام گروه های دریافت کننده آب از زاینده رود باشد و باید به نسبت سهم برداشت آب٬ کاهش سهم صورت گیرد ٬نه اینکه با توجیه غیر اصولی کشاورزان ٬حادثه تلخ قطع آب به استان یزد رقم بخورد و اگر این اتفاق با مدیریت عاقلانه و تدبیر در حوزه تخصیص آب به تمام گروه های هدف صورت می گرفت صف های طولانی برداشت آب با تانکر در شهرهای استان یزد تشکیل نمی شد.
4- متاسفانه برخی مسئولان استان اصفهان در پاسخگویی به کشاورزان معترض شرق اصفهان که خواهان حقابه تعیین شده توسط شیخ بهایی و دریافت مطالبات خسارت بیمه محصولات کشاورزی و تسهیلات کم بهره بخش کشاورزی٬دامداری٬صنایع وابسته بودند ٬طوری آنها را توجیه نمودند که آب انتقالبی به یزد در گلخانه ها ٬دامداری ها و گاو داری ها به مصرف می رسد. این نوع توجیه باعث خشم کشاورزان گردید و مقدمات اعتراض دسته جمعی ساکنان مناطق ورزنه٬اژیه٬شیان ٬خوراسگان و روستاهای تابعه را فراهم آورد.
در اینجا بنده به کشاورزان سخت کوش شرق اصفهان می گویم که مردم یزد ساکنان شهر قنات ٬قنوت و قناعت هستند و خردمندی و عقل گرایی یزدی ها ٬زبان زد عام وخاص است و به کشاورزان اصفهان اطمینان می دهم که یزدی ها هرگز حاضر نیستند مایه حیات خود را در دامداری و گاوداری و گلخانه‌ها مصرف كنند. مطمئن باشید مردم  فهیم و ولایت مدار یزد با صرفه جویي و مدیریت مناسب آب ٬توقعی بیش از آب شرب ندارند.ما می دانیم شما نیز تقصیری ندارید چون توجیهات غیرکارشناسی برخی مسئولان ناآگاه و عدم اعمال مدیریت واحد و یکپارچه تقسیم آب زاینده رود و عدم پیگیری مطالبات بحق شما در بخش کشاورزی و توزیع عادلانه آب توسط برخی از مسئولان ذیربط باعث دست بردن شما به بیل و کلنگ تراکتور و بیل میکانیکی و تخریب شاهرگ حیاتی استان یزد شده است
مطمئن باشید مردم شریف و حماسه ساز استان یزد به هیچ وجه مقابله به مثل نخواهند کرد٬ چون اعتقاد دارند یزد و اصفهان پاره تن نظام است و باید با اتحاد و یکپارچگی گام موثری در راه توسعه و رفاه حال مردم برداشت.چون اگر این طور بود خوزستانی های خونگرم می گفتند نفت و رفاه مال ماست و خط انتقال به شهرها و استانهای مجاور معنی ندارد، بوشهرهای دلاور می گفتند گاز مال ماست٬ مازندرانی ها و گیلانی ها می گفتند سواحل زیبای خزر و جنگل های سرسبز مال ماست و یزدی ها می گفتند اورانیم و سنگ آهن مال ماست .اطمینان دارم مردم فهیم و قناعت پیشه ی یزد در واکنش به رفتار کشاورزان شرق اصفهان گروکشی نمی کنند و با صبر و خویشتن داری زمینه ی مناسب برای رفع مشکل پیش آمده را فراهم می آورند.
5- مردم شریف استان یزد و کشاورزان اصفهان آگاه هستند که هرگونه اقدام بر خلاف قانون، مصوبات هیئت دولت و قطع نامه ۹ ماده هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در راستای اهداف شبکه‌های بیگانه و سایت‌های مجازی ضد انقلاب و منافقین کوردل بوده و نوعی عمل منافقانه و ضد  انقلابی و امنیتی محسوب می‌شود که پیگرد قانونی دارد از مقامات انتظامی قضایی دو استان انتظار می‌رود مانع هر گونه آشوب و قانون شکنی شوند. و وفق مقررات نظام جمهوری اسلامی اقدام کنند.
از رسانه‌های محلی نیز می خواهم در راستای حل مشکل تیتر بزنند و از هرگونه اظهار نظرهای تفرقه انگیز خودداری نموده و نوشته های آنها با راه حل های اجرایی و منصفانه باشد.
6- در پایان جهت مرتفع شدن مشکلات پیش آمده و از سرگیری انتقال آب شرب به شهرهای استان یزد چند پیشنهاد دارم که امیدوارم مورد عنایت قرار گیرد.
الف) حقابه کشاورزان شرق اصفهان از کل آب حوزه آبریز زاینده رود تخصیص یابد.
ب) اعطای مجوز و تسهیلات بلند مدت و یارانه دار به کشاورزان پایین دست زاینده رود برای حفر تعدادی چاه عمیق.
ج) اعطای مجوز حفر چاه به آن دسته  از واحد های صنعتی اصفهان که از آب زاینده رود استفاده می کنند و کاهش سهمیه آب دریافتی آنان از زاینده رود.
د) ارزیابی دقیق خسارات وارده به حوضچه و خطوط انتقال آب به یزد و پرداخت خسارات وراده به سازمان آب منطقه استان یزد جهت ترمیم سریع خطوط تخریب شده.
و) تعویض مسیر انتقال آب از اصفهان به یزد جهت تحقق وصیت سومین شهید محرات حضرت آیت الله صدوقی
ز) واگذاری مديریت واحد و یکپارچه حوزه آبریز زاینده رود به وزارت محترم نیرو برای تحقق توزیع عادلانه آب
قسمت دوم
اجرای مصوبه شماه 20442 ت 46708  مورخ 18/10/91 ک  هیئت محترم دولت در خصوص تقسیمات کشوری جدید استان یزد که یکی از خواسته های بحق مردم منطقه است و مبنی بر تعادل سرزمینی نسبی بین سه شهرستان اردکان ٬میبد و صدوق می شود که متاسفانه وزارت محترم کشور علی رغم ابلاغ مصوبه توسط معاون اول رییس جمهور بدون هیچ دلیل قانونی ٬نگه داشته و به استانداری یزد ابلاغ نمی نماید. آیا بی تفاوتی وزارت محترم کشور در برهه حساس انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی باعث کاهش حضور مردم منطقه درانتخابات سال 92 کشور نمی شود٬ از وزیر کشور می خواهم در کمترین زمان دستور ابلاغ فوق را به استانداری یزدی صادر نمایند که به نظر می رسد فردا خیلی دیر باشد.
باتشکر

در پایان نطق ایشان مهندس مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها نیز درباره این تذکر از تمامی نمایندگان شورای عالی استانها خواست تا برای حل مشکلات نگاه ملی داشته باشند .
وی گفت: اگر اتفاقی برای استانی بیفتد باید با نگاه ملی به آن نگاه کرد و تلاش کنیم با همبستگی آن را حل کنیم تمامی استانهاي کشورمان به یکدیگر محتاجند.
رییس شورای عالی استان ها ادامه داد: از نماینده استان اصفهان نیز می‌خواهم تا هماهنگی‌های لازم را برای برگزاری نشستی مشترک با استان یزد و سایر استان‌ها برای حل مشکل آب برگزار کنند و سعی کنیم این مشکل را که وزارت نیرو نتوانسته است حل کند ما به نوعی حل کنیم.
 چمران درباره پروژه آوردن آب از خلیج فارس به کویر اشاره كرد و گفت: ‌نمی خواهیم دیگران را در این مشکل بکوبیم اما قطعا با همدلی می‌توان مشکل را حل کرد. نمایندگان باید دید ملی داشته باشند. ممکن است در مواردی احساس کنیم چیزی که برای ما اتفاق افتاده خوشایند نیست، اما باید نفع یکدیگر را در نظر بگیریم.اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، مشکلی پیش نمی‌آید و همیشه به یاد داشته باشیم، ما به یکدیگر محتاج هستیم و با همکاری یکدیگر می‌توانیم رشد کنیم.
 چمران افزود: با کشمکش نمی‌توان مشکل را از بین برد چه زیباست که مشکل آب منطقه را که وزارت نیرو و سایر ارگان های نتوانستند حل کند در شورا رفع  شود.

 

 

 

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور ظهر امروز در حاشیه دهمین همایش منطقه‌ای آموزشی - توجیهی دست‌اندرکاران و مجریان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در خرم‌آباد در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به تاريخ ثبت نام كانديداهاي شوراي اسلامي شهر و روستا  در بيست و ششم فروردين ماه سال آينده، نسبت به تغییرات قانون انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا گفت: عمده ترین تغییرات صورت گرفته در این قانون مربوط به سطح سواد داوطلبان و افزایش تعداد منتخبین است.

نوری با تاکید بر اینکه سطح سواد داوطلبان در روستاهای ۲۰۰ خانوار به بالا دیپلم تعیین شده است، اظهار داشت: بر اساس قانون جدید سطح سواد داوطلبان در شهرهای تا ۲۰ هزار خانوار فوق دیپلم و شهرهای بالای ۲۰ هزار خانوار لیسانس و یا بالاتر تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز تغییراتی داشته است، ادامه داد: در روستاهای تا ۱۵۰۰ نفر جمعیت، ۳ عضو اصلی و ۲ عضو علی البدل و در روستاهای بالای ۱۵۰۰ نفر جمعیت، ۵ عضو اصلی و ۳ عضو علی البدل شورای اسلامی روستا تعیین شده است.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور با بیان اینکه در مناطق شهری با ۲۰ هزار نفر جمعیت، ۵ عضو اصلی و ۲ عضو علی البدل، شهرهای با جمعیت ۵۰ هزار نفر، ۷عضو اصلی و ۳ عضو علی البدل شورای اسلامی شهر تعیین شده است، افزود: در شهرهای با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۹ عضو اصلی و ۴ عضو علی البدل، شهرهای با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر ۱۱ عضو اصلی و ۵ عضو علی البدل، شهرهای با جمعیت ۵۰۰ هزار نفر ۱۳ عضو اصلی و ۶ عضو علی البدل، شهرهای با جمعیت یک میلیون نفر ۱۵ عضو اصلی و ۷ عضو علی البدل، شهرهای با جمعیت ۲ میلیون نفر ۲۱ عضو اصلی و ۸ عضو علی البدل و در شهرهای با جمعیت بیش از ۲ میلیون نفر ۲۵ عضو اصلی و ۱۰ عضو علی البدل شورای اسلامی شهر خواهند داشت.

دکتر مجید زارعی رئیس شورای اسلامی شهر میبد به اتفاق آقایان میرجعفری (نماینده استان یزد) و آهنی (نماینده استان خراسان جنوبی) در شورای عالی استانها در روز چهارشنبه 16/12/91 از حجت السلام والمسلمین یحیی زاده نماینده محترم مردم شریف شهرستانهای تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی از وی عیادت نموده و برای ایشان آرزوي سلامتي و شفاي عاجل با دعاي خير مردم را مسئلت كردند.

به اطلاع شهروندان محترم شهرستان میبد میرسانیم ملاقات مردمی با اعضاء شورای اسلامی شهر میبد یکشنبه ها بعد از ظهر از ساعت 15:30 الی 18 در محل شورا واقع در بلوار بسیج-روبروی مخابرات سلمان فارسی، میباشد.