به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر میبد، در آستانه فرارسیدن ماه محرم، جلسه هماهنگی شهرداری و شورای اسلامی شهر با مسئولین هیئت‌های عزاداری سطح شهر میبد برگزار خواهد شد.

این جلسه به منظور هماهنگی در اجرای برنامه‌های ویژه ماه محرم، نحوه اطلاع‌رسانی مراسم به صورت مطلوب و اعلام نیاز هیئت‌های مذهبی در خصوص امور مربوط به شهرداری و نیز آماده‌سازی مسیرهای دسترسی به حسینیه‌ها و تکایا در روز جمعه مورخ 17شهریور سال جاری از ساعت 17 الی 19 در محل رضویه فیروزآباد واقع در خیابان هفت تیر تشکیل می‌گردد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر میبد، طبق مصوبه اولین جلسه این شورا در دوره پنجم، مجید بهارستانی شهردار فعلی میبد تا زمان صدور حکم شهردار جدید به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

این مصوبه با هفت رأی مثبت به تصویب رسید.

به گزارش شورای اسلامی شهر میبد، ظهر امروز مراسم تحلیف اعضای پنحمین دوره شورای اسلامی شهر میبد در محل فرمانداری برگزار شد.

اعضای این شورا در اولین جلسه خود، آقایان شیخ علیرضا آقائی میبدی به عنوان رئیس شورا، محمدرضا هدائی نائب رئیس، صفرعلی دهقانی شورکی خزانه‌دار، حسینعلی فلاح سخنگو و خانم انسیه فلاح یخدانی به عنوان منشی انتخاب نمودند.

آقایان مجید زارعی و علیرضا آزادمنش از دیگر اعضای شورای اسلامی شهر میبد در پنجمین دوره آن می‌باشند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر میبد، اعضای این شورا در پیامی هفدهم مردادماه روز خبرنگار را به اصحاب رسانه تبریک گفتند.

بخشی از این پیام به شرح ذیل می‌باشد:

«روز هفدهم مرداد که به مناسبت عروج ملکوتی محمود صارمی خبرنگار شهید کشورمان در تقویم به نام روز خبرنگار نامگذاری شده،  فرصتی است تا یادآور و قدردان زحمات این عزیزان باشیم که با همت خود و قلم‌فرسایی و با هنر خود موجب آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به شهروندان شده و ثمره آن رشد و بالندگی برای جامعه خواهد بود.

این روز بزرگ را به همه کسانی که در عرصه خبر و رسانه صادقانه و مشفقانه تلاش می‌کنند به ویژه اصحاب عزیز رسانه در شهرستان میبد، صمیمانه تبریک و تهنیت می‌گوییم و برایشان از خداوند سبحان، سربلندی و توفیق آرزو داریم.

اعضای دوره چهارم شورای اسلامی شهر میبد

»

سیدحسین آتشی رییس شورای شهر میبد با صدور پیامی ضمن قدردانی از حضور شکوهمند مردم در انتخابات اخیر، از تلاش‌های چهار ساله اعضای فعلی شورا تقدیر نموده و به منتخبین دوره پنجم شورای اسلامی شهر میبد تبریک گفت.

 

در متن این پیام آمده است:

 

«

بنام خداوند جان آفرین

همشهریان گرامی و عزیز

ارزش حماسه حضور ۲۹ اردیبهشت امسال شما را در هیچ ‌قاموس و دفتری نمی‌توان شماره کرد چه اینکه شمایان همیشه‌ی تاریخ انقلاب، بازیگر اصلی صحنه‌ها بوده‌اید اما این بار انتخابات، انتخاب یک راه هم بود؛ انتخاب هدفمند برای فردای روشن ایران و انقلاب؛ و سرور و شادی آن گوارای وجودتان باد.

مردم بزرگ میبد

امانتی سترگ را چهارسال پیش به دوش حقیر نهادید که در حفظ آن با تمام داشته‌ها و نداشته‌هایم و با چنگ و دندان کوشیدم، ناملایمات زیادی را به جان خریدم و در کنار سایر همکارانم، بهترین‌ها را برایتان آرزو کردیم و سر در گرو عشق آن نهادیم. گوشمان را بر تخریب‌های سازمان یافته بستیم و صبر کردیم اما چشم بر منافع شهرمان هرگز! در این مسیر قطعاً قصور و تقصیرهایی داشته‌ایم اما به خرد جمعی پشت نکردیم و اکنون منتخبین جدید شما بزرگواران آماده ادامه خدمت و برداشتن بار از دوش ما و کشیدن چهارساله آن هستند به افتخار خدمت مردم شریف میبد تبریکات وافرشان می‌گوییم و به همکاران و همراهان فعلی خدا قوت و خسته نباشید.

همچنین لازم می‌دانم از کلیه عوامل اجرایی، نظارتی، انتظامی و امنیتی که برای برگزاری هر چه با شکوهتر این انتخابات تلاش کرده‌اند تشکر نمایم. خدا یار و نگهدار همه باد.

سید حسین آتشی - رئیس شورای اسلامی شهر میبد

»

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر میبد، چندی پیش یکی از رسانه‌های مجازی شهر میبد (میبدخبر) اقدام به درج گزارشی به اصطلاح تحلیلی به همراه مستندات آن از نحوه افزایش میزان نرخ عوارض شهرداری میبد در سال 95 در مقایسه با سال 92 نمود و از عنوان «افزایش نجومی عوارض» برای آن استفاده کرد و به تبع آن نیز یکی دو رسانه دیگر اقدام به بازنشر آن نمودند و این موضوع به صورت گسترده‌تری در فضای مجازی به خصوص گروه‌ها و رسانه‌های اجتماعی منتشر گردید.

در ابتدا به این مقدمه اشاره می‌گردد که مشارکت عموم ملت شریف ایران و به ویژه همشهریان عزیز میبد در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نشان از درک بالای مردم و آگاهی از اثرگذاری حضور ارزشمندشان و نقش‌آفرینی در این عرصه‌ها دارد و نیز حضور افراد نخبه و شایسته برای ثبت نام در انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا اذعان می‌دارد شورای شهر نقشی مؤثر در توسعه و آبادانی همه جانبه شهر دارد.

چندی است که با عنایت به حساسیت در عرصه حضور و رقابت در انتخابات شوراها، برخی مطالب از سوی تعدادی از سایت‌های خبری شهرستان در خصوص شورای اسلامی شهر میبد منتشر می‌شود که در ایام نزدیک به انتخابات شدت بیشتری پیدا کرده است که البته آنجایی که نقد منصفانه بوده کارگشای اعضای این شورا بوده و در برخی موارد نیز خدای ناکرده با نشر مطالب کذب و فاقد سند و واقعیت، هدف از آن، تخریب و تخطئه شورا را با رویکرد سیاسی و تبلیغاتی به ذهن متبادر می‌کند و یا اینکه احیاناً برخاسته از اهداف افرادی است که نتوانسته‌اند اعتماد مردم را جلب نمایند که با هدف تخریب شورای فعلی، به دنبال جلب آرای مردمی هستند.

هرچند که اعضای شورای فعلی مایل به بحث‌ و جدل در این رابطه نیستند اما پاسخگویی به شهروندان عزیز و اصحاب محترم رسانه، حداقل در خصوص ابهامات و شایعات منتشر شده، را وظیفه خود می‌دانند؛

بدیهی است منویات مقام معظم رهبری(مدظله) و نیز امام جمعه فرزانه دیارمان حضرت آیت‌الله اعرافی(مد عزه) مبنی بر اخلاق‌محوری، انقلابی و اسلامی بودن در امور را نصب‌العین خویش قرار دهیم.

قطعاً لازم به توضیح نیست که فعالین عرصه رسانه و خبر مطالبی را باید نشر دهند که همراه با اسناد و مدارک معتبر باشد و حداقل قبل از انتشار از مقام مسئول در آن حوزه کاری، در رابطه با صحت و سقم آن توضیح بخواهند و در صورتی که اقناع نشده و مطالب را با واقعیت مغایر دانستند، اقدام به نشر آن موضوع نمایند تا شهروندان نیز مطلع و آگاه شوند. پر واضح است یک خبر و یا گزارش دروغ، انحراف و تشویش اذهان عمومی است و جبران آن اغلب اوقات امکان‌پذیر نمی‌باشد.

بنابر مستندات موجود در شورا و شهرداری و با توضیحاتی که در پی می‌آید مطالب عنوان شده اخیر در رسانه‌ها حاکی از کذب بودن مطالب سایت مذکور بوده و حق تحت تعقیب قرار دادن اشخاصی که اکاذیب را منتشر می کنند برای شورای شهر و شهرداری محفوظ خواهد بود (مطابق ماده 697 لغایت 700 قانون مجازات اسلامی، قانون‌گذار عنوان نموده هرگونه عناوین که با واقع منطبق نبوده جرم تلقی خواهد شد.)

دروغ‌های شاخداری که نشأت گرفته از یک ذهن ناسالم است به خصوص دروغگو خود سال‌ها مصدر کار بوده‌اند موارد ذیل مستنداً به اذهان عمومی شهر تقدیم می‌گردد:

الف: در خصوص عنوان سطوح خدمات تفکیک زمین عنوان گردیده که بالای 1000 درصد افزایش داشته!!!!؛ همان طور که در تعرفه عوارض سال 1392 در قسمت توضیحات نیز اشاره شده که در صورت ابلاغ ماده 101 اصلاحی قانون شهرداری‌ها طبق مقررات جدید اقدام گردد. این قانون در تاریخ 7/2/1390 به تأیید شورای نگهبان رسیده است در تبصره 5 این قانون، قانونگذار ذکر نموده هر گونه تخلف از موضوع این قانون در تفکیک یا افراز اراضی، جرم تلقی شده و متخلفین طبق قانون مجازات اسلامی و قانون تخلفات اداری تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. فرد مدعی خود متخلف اصلی این بند است با این توضیح:

از این مطلب متوجه می‌شویم شورای شهر دوره سوم مکلف بوده از قانون مزبور تبعیت کند این در حالی است که در مدت دو سال از قانون، تخلف نموده و قانون مزبور اجرا نشده است. به هر صورت وقتی قانونی تصویب شد همه مکلف به تبعیت هستند؛ در مصوبه دفترچه عوارض شورای اسلامی شهر میبد در دوره سوم در قسمت توضیحات قید شده است که در صورت ابلاغ ماده 101 طبق مقررات جدید اقدام گردد بنابراین اعضای محترم شورای شهر سوم نیز آگاهی از قانون مزبور داشته‌اند؛ اینگونه اظهارات جای بسی تعجب و تأمل است و شهرداری در ابتدای سال 1392 طی درخواست مجوز جهت اجرایی نمودن قانون مزبور از شورای دوره سوم شهر تعیین تکلیف نموده که با توجه به سال آخر این دوره، تمایلی برای اجرای قانون نداشته‌اند، طبق مستندات موجود در شهرداری میبد، تخلف واضح تعمداً از سوی شورای اسلامی دوره سوم اتفاق افتاده است؛ (این امر یعنی بذل و بخشش از بیت‌المال و حق مردم که باید به حساب شهرداری واریز و برای همه مردم شهر هزینه گردد در حالی به نفع عده‌ای معدود از مالکین اراضی وسیع رقم خورد که شاید موجب گردد که این امر به ذهن متبادر شود که برخی با استفاده از جایگاه خود در شورای شهر در آن دوره، به نفع آنها و برای جذب رأی مردم عمل کرده‌اند)

در دوره چهارم شورای شهر، در تبصره  3 قانون اصلاح ماده (101)، درصد سهم شهرداری تا 75/43 درصد از کل زمین مشخص شده که مطابق قانون می‌توان آن را دریافت کرد جهت مراعات حال شهروندان به صورت پلکانی از 10% تا نهایت 25% برای زمین‌های بزرگ مصوب نموده است که مجدداً شورای شهر چهارم در سال 1394، درصد سهم شهرداری را تقلیل داد به این نحو که تا متراژ 500 مترمربع جهت رعایت حقوق شهروندان معاف و مازاد بر آن را به صورت پلکانی تصویب نمود که نسبت به تعرفه بهای خدمات سال‌های 93 و 94 حداقل 25% کاهش داشته است. در حالیکه در خبر کذب مذکور، افزایش بالاتر از 1000درصد را عنوان نموده است.

ب: در رابطه با عوارض واحدهای مسکونی ذکر شده است که در سال 1396 به ازاء هر مترمربع ساختمان مسکونی 20p باید پرداخت شود این نیز کذب محض می‌باشد و عوارض مسکونی جهت رعایت حال اقشار ضعیف و کم درآمد افزایش نداشته است به این نحو که در سال 1392 (شورای شهر سوم) تا 250مترمربع سطح زیربنا 3/6p و به ازاء هر مترمربع بوده است در صورتیکه در سال 1396 پس از چهار سال، ضریب زیربنای مذکور به صورت پلکانی تا 200 مترمربع زیربنا p4 و مازاد بر 200 تا 250مترمربع زیربنا p6 تصویب گردیده که به طور میانگین سالیانه 5% افزایش داشته است؛ در حالیکه در سایت مزبور عنوان شده 250% !!! افزایش قیمت داشته است و برای زیربنای بالای 250مترمربع نیز به صورت پلکانی افزایش ضریب در نظر گرفته شده است، در ضمن ضریب عوارض در سال 1396 نسبت به سال 1395 بدون تغییر و یا افزایشی، به تصویب شورای اسلامی شهر میبد رسیده است؛

در رابطه با حداقل (p) 11000 ریال نیز لازم به ذکر است که این مبلغ صرفاً جهت واحدهای تجاری می‌باشد و نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است. ( در شهر همجوار (اردکان) حداقلP  برای واحدهای تجاری مبلغ 21500 مصوب گردیده است یعنی دو برابر نرخ شهر میبد)

ج: در خصوص عوارض صدور پروانه مسکونی در بافت قدیم و بافت فرسوده نیز به استحضار می‌رساند که شورای اسلامی شهر میبد در دوره چهارم برای تشویق شهروندان و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر تا سقف 120 مترمربع زیر بنا کلاً معاف از پرداخت عوارض می‌باشند نه 50% تخفیف؛ در حالیکه مصوبه شورای اسلامی شهر در دوره سوم برای حمایت اقشار آسیب پذیر80% تخفیف در نظر گرفته، نتیجه اینکه در این شورا 20% تخفیف بیشتر از شورای اسلامی دوره سوم لحاظ شده و معاف کامل را ملاک عمل قرار داده است و این خود دلیل دیگری بر کذب بودن مطلب مورد اشاره می‌باشد.

د: در خصوص عوارض حق مشرفیت ذکر شده است گاهاً تا 50% قیمت اصلی زمین و یا در انتهای همین مطلب عبارت 35% قیمت زمین قید گردیده است؛ مصوبه شورای اسلامی شهر میبد در دوره اخیر 35% مابه‌التفاوت ارزش زمین قبل و بعد از اجرای طرح می‌باشد که نباید از 20% ارزش روز زمین تجاوز نماید. بدین معنی که از 1% تا حداکثر 20% ارزش زمین می‌بایست محاسبه گردد که در تعرفه عوارض سایر شهرداری‌ها نیز حداکثر 20% ارزش زمین مصوب گردیده است و تعرفه حق تشرف سال 1392 در شورای اسلامی دوره سوم که دارای فرمول پیچیده‌ای می‌باشد در هیچکدام از شهرداری‌ها اجرا نشده است که در بعضی موارد محاسبه حق تشرف طبق این فرمول مبلغی بالای 20% ارزش روز زمین به دست می‌آمده است که این خلاف اصل قانون حق تشرف بوده است امّا عملکرد شورای چهارم واضحاً حکایت از حمایت از اقشار آسیب‌پذیر می‌کند.

ه: در خصوص عوارض تغییر کاربری زمین‌های مزروعی و باغات به کاربری مسکونی و تجاری اولاً یک عضو شورای شهر به همراه کارشناسان شهرداری به طور مرتب در جلسات کارگروه کمیسیون ماده 5 حضور یافته‌اند و به صورت میانگین دو هفته یکبار جلسات کارگروه مذکور، در اداره کل راه و شهرسازی استان یزد تشکیل می‌گردد که دعوتنامه‌های آن و صورتجلسات امضاء شده اعضای حاضر در جلسه، جهت تکذیب موارد اعلام شده در سایت مذکور، در شهرداری موجود می‌باشد و برعکس آن مطلبی که درج شده که اکثر تغییر کاربری‌ها با مخالفت روبرو شده است طبق اسناد مورد اشاره به استحضار می‌رساند اغلب درخواست‌های تغییر کاربری با توجه به توجیه نمودن اعضای کارگروه با موافقت روبرو شده است. بنابراین این بند ادعانامه نیز مطبق مستندات موجود، کذب محض می‌باشد.

و: در رابطه با جریمه‌های چند ده میلیونی و چند صد میلیونی کمیسیون ماده 100؛ لازم به ذکر است در تبصره (2) ماده 100 قانون شهرداری‌ها آمده است که جریمه نباید از حداقل (یک دوم) کمتر و از 3 برابر ارزش معاملاتی ساختمان برای هر مترمبع بنای اضافی بیشتر باشد که شورای اسلامی در دوره سوم، سالانه میانگین 20% به ارزش معاملاتی ساختمان اضافه نموده‌اند که اسناد و مدارک آن موجود می‌باشد. در حالیکه در شورای اسلامی دوره چهارم ارزش معاملاتی ساختمان ملاک عمل کمیسیون ماده (100) از ابتدای سال 1393تا سال 1396 کلاً کمتر  از 9% افزایش داشته است که مدارک مصوبه مورد اشاره نیز در شهرداری و فرمانداری موجود می‌باشد. پر واضح است که عملکرد شورای چهارم، کذب ادعای مدعی را نشان می‌دهد.

ز: در رابطه با افزایش قیمت‌های منطقه‌ای با فرمول اختصاری (P) که به کذب افزایش 90%  را ذکر نموده‌اند شورای اسلامی شهر سالانه حداکثر 15% به قیمت‌های منطقه ای اضافه نموده است که این روال در شورای اسلامی دوره سوم و حتی دوره‌های قبل از آن نیز به این شکل بوده است در ضمن به استحضار می‌رساند که کلیه مصوبات شورای اسلامی شهر از جمله مصوبه مربوطه به تصویب دفترچه تعرفه عوارض و بهای خدمات و نیز دفترچه ارزش معاملاتی پس از تصویب شورای شهر در کمیته انطباق که نماینده استاندار یزد، رئیس دادگستری میبد، نماینده فرمانداری شهرستان و یک نفر عضو شورای اسلامی شهرستان در آن حضور دارند و نظارت عالی رتبه در خصوص مصوبات شورا دارند و بدیهی است در صورت افزایش بیش از حد مجاز و غیر منطقی عوارض، مصوبات شورای اسلامی شهر تأیید نمی‌گردد.

امیدواریم توضحیات فوق که منطبق بر مستندات موجود در اسناد شورا و شهرداری میبد می‌باشد باعث روشن شدن اذهان مردم و فعالان اجتماعی شهر شده باشد. این شورا خود را موظف به شفافیت و انضباط مالی و پاسخگویی به مطالبات بر حق موکلان خود می‌داند و متأسف است از مدعیانی که در ایام انتخابات حاضر به نشر هرگونه اکاذیب جهت پوشاندن نقایص و قانون‌گریزی دوران تصدی خود، می‌شوند و اخلاق و روحیه جوانمردی و انصاف را می‌بازند.

شورا منکر نواقص خود نیست امّا منتقدین را به انصاف و رعایت اخلاق‌ حرفه‌ای دعوت می‌نماید.

در پایان ضمن دعوت از آحاد مردم شریف به منظور شرکت پرشور در انتخابات همچون دوره‌های قبل، به استحضار می‌رساند اعضای شورای اسلامی شهر میبد در دوره چهارم به عنوان خادمان مردم در کنار آن‌ها در انتخابات مشارکت خواهند داشت تا به امید خداوند متعال طبق فرمایشات امام جمعه معزز افرادی باتقوا، انقلابی و اسلامی به شورای شهر راه یابند.

شایسته است در بازه زمانی باقیمانده تا انتخابات، از تخریب دیگران پرهیز شود و عملکرد ادوار مختلف شورا می‌تواند زمینه مناسبی برای انتخاب اصلح توسط مردم باشد.

سیدحسین آتشی رئیس شورای اسلامی شهر میبد، طی پیامی ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر و به ویژه روز غرورآفرین بیست و دوم بهمن، از آحاد مردم گرانقدر میبد دعوت کرد تا با حضور در راهپیمایی این روز بزرگ، نمایشی از عظمت ملت ایران به نمایش بگذارند.

در متن پیام رئیس شورای اسلامی شهر میبد آمده است:

"

بسمه تعالی

در آستانه روز تاریخی و شورانگیز 22 بهمن قرار داریم روزی که با مجاهدت و یکدلی مردم دلیر ایران اسلامی، به روزی سرنوشت ساز برای کشور تبدیل شد.

اینجانب به نمایندگی از اعضای شورای اسلامی شهر، فرا رسیدن این عید ملی را به هموطنان و همشهریان عزیز تبریک گفته و از مردم شریف و همیشه در صحنه دعوت می‌نمایم تا با حضور یکپارچه در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن، نعمت بزرگ انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی را شکر گزارده و وحدت کلمه، ایمان و عمل به رهنمون‌های امام خمینی‌(ره) در پاسداشت یادگار آن امام راحل به نمایش بگذارند.

از درگاه خداوند سبحان، تداوم توفیقات نظام جمهوری اسلامی را در سایه عنایات امام عصر(عج) و منویات مقام معظم رهبری درخواست دارد.

سیدحسین آتشی - ریاست شورای اسلامی شهر میبد

"

داوود دهقانی سخنگوی شورای اسلامی شهر میبد در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی صدای میبد، پاسخگوی سوالات خبرنگار این سایت بوده است.

در ابتدای این نشست، داوود دهقانی ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی و همینطور شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو و ارزش نهادن به جان فشانی آن انسانهای فداکار در خصوص روند کارهای شورای شهر گفت باید بگویم که یکی از نقاط ضعف شورای شهر که بنده به آن اذعان دارم متأسفانه عدم اطلاع رسانی دقیق به مردم بوده است.

آقای دهقانی در مورد آغاز به کار شورا توضیح دهید؟

زمانی شورا، شروع به کار کرد که شهرستان از فقدان نماینده اسبق مرحوم حجت الاسلام و المسلمین یحیی زاده در رنج بود. بسیاری از کارهایی که بر عهده نماینده محترم بود را باید شورا به دوش می کشید و مجبور شد که در خیلی از مسائل ورود پیدا کند، از جمله بحث تغییر حوزة انتخابیه. متأسفانه این موضوع به شکلی توسط نماینده سابق مرکز استان در مجلس پیگیری می شد که به ضرر میبد بود. با پیگیریهای مکرر توسط شورای شهر و مسئولین شهرستان و حمایت های آیت الله اعرافی خوشبختانه تغییر حوزه انتخابیه به آن شکل اتفاق نیفتاد.

قرار بود چه تغییری ایجاد شود که موافق نبودید؟

نماینده گان یزد و بافق می خواستند که حوزه بافق را کاهش دهند و با توجه به این که قرار بود یک نماینده به نمایندگان استان اضافه شود پیشنهاد کرده بودند که میبد با ابرکوه و یا میبد با اردکان و یا میبد با صدوق و یزد یک نماینده مشترک داشته باشند که اگر این اتفاق می افتاد بسیار به ضرر میبد بود. خوشبختانه با پیگیری های شورا که با تعدادی از نمایندگان به صورت ملاقات حضوری و تعدادی هم نامه نگاری بود و البته رویه ی خوبی که مرحوم یحیی زاده در دوران نمایندگی در قبال تفت پیگیری می کرد باعث شد تا این پیشنهاد مضر به ثمر نرسد.

فعالیت در شورای شهر چگونه است؟

شورای شهر با توجه به تخصص های متفاوت، کمیسیون های مختلفی را تشکیل داد. البته قبلاً کار گروه هایی وجود داشت اما این موضوع برای اولین بار اتفاق افتاد.

چه کمیسیونهایی در شورای شهر وجود دارد؟

کمیسیون فرهنگی، کمیسیون حقوقی، کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری، کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون فنی و عمران. که افراد به تخصصشان در این کمیسیون های مشغول شدند.

لطفاً در مورد فعالیت این کمیسیون ها بیشتر توضیح دهید؟ به عنوان مثال قرار دادهایی که در شهرداری با پیمان کاران منعقد می شد قبل از اینکه در صحن علنی شورا مطرح بشود ابتدا در کمیسیون حقوقی مطرح می شد و اشکالات و ایرادات رفع می شود و به شهرداری بر می گردد و پس از اصلاح در صحن علنی شورا تصمیم گیری می شود. یا مسائل فنی و … هم اکنون هم هر گونه در خواست مجوزی از سوی شهرداری ابتدا به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شده و پس از اعلام نظر کمیسیون شورای شهر تصمیم نهایی را می گیرد.

با توجه به در پیش بودن ثبت نام انتخابات شورای شهر و روستا در اسفند ماه چه توصیه ای دارید؟

افرادی که در شورای شهر حضور پیدا می کنند باید دارای تخصص و سابقه ای کار باشند که بتوانند بهترین خدمات را به مردم ارائه کنند. توصیه ام این است که افراد با این ویژگی ها که علاقه مند هستند وارد این عرصه شوند.

نظر شما درباره تغییرات شهرداران میبد چیست؟

بنده قصد ندارم که از شورا حمایت کنم ولی باید به این موضوع اشاره کنم که منصفانه باید قضاوت نمود هر چند تغییر شهردار نقطه ی جالبی برای شورای شهر نبود. لکن بنا به هر دلیلی تصمیم بر این گرفته شد که این تغییر صورت بگیرد.

آقای دهقانی می شود در مورد شهرداران منتخب دوره ی چهارم شورا توضیح دهید؟

شهردار اول آقای هدایی مخالفینی داشت که معتقد بودند که از ظرفیت خوب ایشان در وزارت کشور باید برای میبد استفاده شود، ولی در نهایت مذاکراتی با ایشان انجام گرفت و ایشان به عنوان شهردار انتخاب شد. الحق و الانصاف وی کارنامة خوب و درخشانی از خود بر جای گذاشت و کارهای زیر بنایی محور فعالیت های مهندس هدایی بود و شورای شهر هم بر این موضوع تأکید داشت که از جمله آنها می توان به طرح تفضیلی، بحث ساماندهی بایگانی و بحث ممیزی اشاره نمود.

سرانجام طرح تفضیلی شهرستان به کجا ختم شد؟

این طرح نقشه ی جامع شهر را تدوین می کند ولی متأسفانه به خاطر مشکلاتی که از زمان شورای شهر سابق تا الان با مشاور وجود داشته و دارد هنوز طرح به خاتمه نرسیده که البته امیدواریم تا پایان شورای چهارم این طرح خاتمه یابد.

چه مشکلاتی وجود دارد؟

از جمله اختلافات این هست که مشاور اعتقاد دارد با توجه به جمعیت سرانه میبد، شهرستان نیازی به اضافه کردن خیابان ندارد و حاضر نشده که تاکنون تعدادی از خیابان ها را در طرح بگنجاند. این در حالیست که با توجه به گستردگی شهر و حجم بالای ترافیک خیابان امام احداث بعضی از خیابان ها در مجاورت این مسیر الزامی است. در زمان حفیظی خیابان آیت الله خامنه ای استارت خورد اما کارناقص ماند و این شورا برای تکمیل آن تمام تلاش خود را انجام داد و با پیگری های مکرر و جلسات مداومی که با مالکین داشته پلاک ها را دانه به دانه آزاد کرده است. این روند هنوز هم ادامه دارد و امیدواریم که این مسائل حل شود.

طرح ممیزی چطور؟

یکی دیگر از کارهای اساسی و بنیادی و بسیار بزرگی که آقای هدایی انجام داد بحث ممیزی بود. این طرح برای اولین بار در میبد اتفاق افتاد. شناسایی املاک در شهر میبد یک کار زیربنایی بود که ابتدا با حضور شهردار و اعضای شورا از این پروژه انجام گرفته در یزد بازدید به عمل آمد به گونه ای که در حال حاضر در شهر یزد تمامی املاک شناسایی شده و هر کوچه معبرش مشخص است و اگر خدای نکرده آتش سوزی اتفاق افتاد شهرداری می داند با چه وسیله ای از آن کوچه وارد شود و خدمات رسانی کند. امیدواریم تا پایان امسال طرح ممیزی و ساماندهی بایگانی به طور کامل انجام شود. نکته دیگر اینکه دفترهای کارگزاری در شهر یزد فعال شده است که خیلی از فعالیت های شهرداری توسط آنها انجام شده هم حجم کار شهرداری کاهش یافته و هم سرعت خدماتی دهی به مردم افزایش یافته است. که بستر سازی برای این کار همانا طرح ممیزی است که آقای هدایی آن را استارت زد. آقای نقیبی هم بعد از آقای هدایی این کار را پیگیری کرد. در خصوص شناسایی املاک تاکنون حدود ۶۵هزار ملک مورد شناسایی قرار گرفته که متراژ دقیق خانه ها داشتن پروانه یا نداشتن آن مشخص شده که در صورتی که املاک غیرقانونی ساخته شده باشد کاملا مشخص و مورد نظر قانون قرار می گیرد. موضوع بعضی بحث ساماندهی بایگانی است که امیدواریم تا آخر سال اتفاق بیفتد و در این طرح تمام پرونده های اشخاص اسکن خواهد شد و به صورت مکانیزه فایل بندی شده و در سامانه قرار می گیرد.

در مورد انتقاداتی که در بعضی از رسانه ها مطرح می شود چه نظری دارید؟

در مورد سایت ها برخی از نقدهای آنها سازنده و خوب بوده است که مورد استفاده قرار گرفت و شورای شهر هم بارها اعلام آمادگی کرده است که درب شورای شهر بر روی همه رسانه ها باز است به اینجا بیایند و سوالات و انتقادات خود را مطرح و پاسخ آنها را بگیرند. حتی در یک مورد از یکی از سایت ها دعوت شد تا به شورا بیاید و سوالاتش را مطرح کرده تا به آنها جواب دهیم ولی متاسفانه حاضر نشد که در شورا حضور پیدا کند. بنابر مصالحی که مدنظر خودش بود. رویکرد شورای شهر تعامل با تمامی سایت ها و اصحاب رسانه فارغ از هرنوع گرایش و جناح سیاسی می باشد. البته به زودی رئیس شورا  یک کنفرانس مطبوعاتی خواهد داشت تا به سوالات  پاسخ دهد.

ادامه دارد....

پیلم تسلیت شورای اسلامی شهر میبد در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر میبد، اعضای این شورا ضمن پیامی در سوگ و اندوه درگذشت یار امام و انقلاب با مردم شریف ایران ابراز همدردی نمودند.

در متن این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان اصلی انقلاب اسلامی و یار دیرین حضرت امام (ره) و رهبری(مدظله) در دوران قبل و بعد از انقلاب چه در زمان دوران ستمشاهی طاغوت، چه در زمان جنگ و همچنین پس از آن در عرصه سازندگی کشور بودند.

رحلت جانسوز آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی موجب اندوه و ماتم همگان گردید بزرگمردی که عمر با برکت ایشان در راه مجاهدت و مبارزه و تلاش در راستای اعتلای انقلاب و اسلام ناب سپری شد. شورای اسلامی شهر میبد ضایعه درگذشت ایشان را به پیشگاه حضرت بقیه‌الله‌الاعظم((عج)، مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و بیت محترم آن مرحوم تسلیت عرض نموده و از خداوند سبحان علو درجات و غفران الهی را خواستار است.

شورای اسلامی شهر میبد

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر میبد، مهندس سیدعلی‌محمد جوادیان به عنوان نماینده این شورا در کمیسیون ماده 5 شهر میبد و داوود دهقانی فیروزآبادی به عنوان نماینده شورا در کمیسیون ماده صد شهرداری میبد با اکثریت آرا انتخاب شدند.

پیش از این مهندس مجید بهارستانی در کمیسیون‌های مذکور عضویت داشت که با انتخاب از سوی اعضای شورا و صدور حکم انتصاب از سوی استاندار یزد و نیز استعفا از نمایندگی شورای اسلامی شهر، به عنوان شهردار میبد مشغول به فعالیت می‌باشد.